Proč tuning?

Co vede člověka ke koníčku se jménem „tuning“? Je to touha po odlišnosti? Nebo chtít ukázat své nápady a práci? Mít něco vyjímečného a jedinečného? Nebo prostě chuť vylepšovat? Myslím, že v každém „tunerovi“ je kousek od všeho. Tuning, styling, performance, vytváření mega audio zástaveb, to vše je výsledkem kombinace všech těchto důvodů.

Ať se zeptáte kohokoliv na srazu, proč tam je, důvodem bude láska k autům, záliba ve vůni benzínu, pálení pneumatik, dunění subwooferů atd. Takže co vlastně si pod všeobecně známým pojmem tuning představit?V překladu z angličtiny se dozvíme, že tuning je ladění, nastavování. To je asi základní a prvotní myšlenkou tohoto kultu. I když pod tento pojem se zahrnuje už mnoho jiných věcí, které s tímto prvotním úmyslem nemají již mnoho společného. Úpravy by se daly rozdělit na několik hlavních oblastí:
- styling - asi nejrozšířenější a hlavně nejviditelnější částí úprav. Jedná se o úpravy vzhledu, ve většině případů nemají účelné opodstatnění na lepší jízdní vlastnosti vozidla. Patří sem zejména zajímavý lak, spojlery, přítlačná křídla, zatmavená okna, flockování interiéru, apod.
- tuning, performance úpravy - zvyšování výkonu a jízdních vlastností automobilu. Sem patří nejen úpravy motoru, sání vzduchu či výfukového potrubí, ale také úpravy podvozku či brzdového systému.
- audio - vylepšování multimediální výbavy auta - lepší rádia, kvalitnější reproduktory, zesilovače, subwoofery, DVD monitory a přehrávače, atd.Ať už se rozhodnete jít jakýmkoliv směrem, je potřeba si na začátku ujasnit, jaké jsou vaše možnosti a naše cíle. Pokud se orientujete na závodní dráhu, co nejvyšší výkon a perfektní jízdní vlastnosti nebo soutěže v driftu, budete investovat většinu peněz do motoru, podvozku, brzd apod. A stylingové úpravy budou pouze v minimálním množství. Naopak pokud toužíte po obdivných pohledech lidí na srazech, vaší doménou budou zejména stylingové úpravy.

Další velkou volbou hned na začátku je vůz, který budeme upravovat. Rozhodně nezvolíme na závody ve sprintech, do vrchu či na drifty vůz s nejslabší verzí motoru, která se do konkrétního vozu vyráběla. Na tyto plány jsou vhodnější GTI, RSI, a jiné „našláplé“ verze již v základu. Sehnat díly na úpravu těchto motorů je pak podstatně jednodušší než na nejslabší. Větší možnost výběru vozu je pro stylingové úpravy. Zde se fantazii meze nekladou. Od malých „pojízdných nákupních tašek“, přes luxusní sporťáky až po rodinné kombíky či dodávky. A je jedno, jestli je pod kapotou nadupaný šestiválec nebo brumlavý diesel bez turba.Čím vlastně začít svou kariéru „tunera“? Je to věc, na kterou bohužel ještě stále velká skupina lidí zapomíná - a to uvést vůz do dobrého technického stavu. Neříkám, že by každý měl rozebrat svůj vůz do posledního šroubku a kompletně zrenovovat, ale rozhodně není krok správným směrem prahy prožrané korozí zakrýt laminátovými prahy, nebo v horším případě díru v lemech utajit velkou nálepkou „TUNING CAR“. Koroze však není jedinou bolestí aut. Naplácat na auto spoustu doplňků, aby vypadalo jako závodní vůz a přitom mít téměř nefunkční brzdy, je vyloženě hazard. Co tím chci říct? Je zbytečné upravovat vůz, který je na rozpadnutí. Vždy na začátku by mělo být uvedení vozu do velmi dobrého stavu a pak teprve upravovat.

... pokračování příště :o)

autor: wossik

 

 

copyright wossa 2006 - 2014