Jak na tuning? - PerformanceV minulém článku jsme si rozdělili tuning na performance, stylingové a audio úpravy. Dnes bychom se podívali blíže na to, co obnáší jednotlivé oblasti. Tento článek je brán spíše jako takový úvod do problematiky, nebudu zabíhat do technických detailů (tomu budou věnovány případně další články).

Performance
Kdo by nechtěl mít pod kapotou co nejvíce koní, cítit sílu vozu po každém sešlápnutí plynového pedálu… Ale pokud nemáme na kontě pár milionů na koupi již hotového supersportu ze stáje rudých vozů z Maranella, Lamborghini či vůz pojmenovaný podle legendárního závodníka Pierra Veyrona, musíme se pustit do motorových úprav našich „levnějších“ miláčků.

Pokud chceme zachovat naše auto funkční pro běžný provoz, měl by vůz zůstat z větší části v sériové podobě. Zatímco pokud míříte do kategorie závodních speciálů určených pro specifickou závodní sérii, přicházejí na řadu i výrazné redukce hmotnosti – tedy odstranění nepotřebného interiéru, odlehčená sportovní sedačka, odlehčené díly karoserie apod. Naopak na úkor váhy by v takovém případě měl do vozu přijít ochranný rám (tzv. klec), která vás bude chránit v případě nehody.Co se zvyšování výkonu týče, možností je nepřeberné množství. Mezi ty základní a nejjednodušší patří montáž sportovního vzduchového filtru. V lepším případě lze instalovat CAI, tedy sání studeného vzduchu. Jedná se o systém, kdy vzduchový filtr není umístěn přímo v motorovém prostoru, kde dochází k sání i teplého vzduchu od motoru, ale je instalován co nejblíže přednímu nárazníku, kde je dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

Pokud umožníme motoru dostatečné dýchání pomocí vzduchového filtru, je vhodné vylepšit i výfukové potrubí. Začít laděnými svody, rozšířit kompletně výfukové potrubí a dle potřeby ho i uvolnit a nahradit některé tlumiče více propustnými kusy. Tím v žádném případě nenabádám odřezat katalyzátor, středový i koncový tlumič. Takovýto výfuk může mít spíše opačný účinek, než byl požadován. Tím bychom měli hotové sání a výfukové potrubí. Ale co s motorem?Seznam možných úprav na motoru samotném by byl na samostatný článek, takže jen ty nejhlavnější. Od ostrých vaček, přes odlehčený setrvák, větší vstřiky až po silnější turbo. Samozřejmě je možností nainstalovat na nepřeplňovaný motor turbokit, ale u této úpravy pozor. Pokud chcete soutěžit v některé ze závodních kategorií, ať jsou to sprinty nebo závody do vrchu, přeplňování motoru je znevýhodněno koeficientem. Proto se posunete většinou o soutěžní kategorii výš. A je pak na zvážení každého, zda v této konkurenci má lepší možnosti či ne.Tím bychom měli dostatečný výkon pod kapotou. Ale jak tento výkon ukrotit? Spolu se zvyšováním výkonu by měly jít ruku v ruce i úpravy podvozku a zejména brzd. Na tuto část však spousta tunerů zapomíná. Ne nadarmo jsou na silnějších verzích vozů montovány větší brzdové kotouče, případně kotoučové brzdy na obě nápravy, oproti slabším verzím, které si vystačí s menším brzdným účinkem. Proto nezapomínejte na přizpůsobení celého vozu navýšenému výkonu motoru.

Podrobně se konkrétním tématům budeme věnovat v příštích článcích...

autor: wossik

 

 

copyright wossa 2006 - 2014